Can Yaman Biografia, Karriera, Jeta Personale

Posted 2018/11/20 0

Në këtë artikull ju do t’mësoni gjithçka rreth Biografis, Karrieres dhe Jetes PersonaleCan Yaman.

Fëmijëria dhe Adoleshenca

Can Yaman ka lindur më 8 nëntor 1989, në Stamboll. Ai ishte i vetmi fëmijë në familjen e tij.

Por kur djali ishte vetëm pesë vjeç, prindërit e tij u divorcuan. Ai u diplomua në shkollën fillore “Bilfen” dhe në mes të Italisht Lises. Gjyshja e tij vjen nga Maqedonia dhe Gjyshi i tij është një emigrant Shqiptar, rrënjët e të cilit janë të bazuara në Kosovë.

Si një student shkëmbimi, ai mundi të largohet dhe të zhvendoset në Amerikë për një kohë të gjatë, por pastaj u kthye në Turqinë e tij (në vendlindje) dhe hyri në Universitetin e Yeditepe në Fakultetin Juridik. Ai u diplomua në vitin 2012.

Për një vit ai kaloi një praktikë në korporatën e mirënjohur “PricewaterhouseCoopers“. Pastaj ai punoi për gjashtë muaj si avokat.

Karriera e aktorit Can Yaman

Përderisa studionte në universitet, Can Yaman filloi të ndiqte kurse në aftësit e veprimit të Gyuneyt Sayil.

Ishte vetëm një hobi për të, sepse mund ta konsideronte punën kryesore si avokat.

Gjatë gjashtë muajve të kursit ai përmirësoi dukshëm artikulimin dhe fjalimin e tij në mënyrë që të fliste me besim konkret në seancat gjyqësore.

Ai u inspirua të bëhej më profesional në sajë të aftësive të tilla. Tani aktori kujton fjalët e miqve të tij të ngushtë, të cilët ishin të habitur që ai punon si avokat dhe vetëm harxhon kohë në sallën e gjyqit.

Ata e shtynë aktorin e ardhshëm të ndryshojë punën e tij në një mënyrë të koordinuar.

Pas shpinës e një aktori shumë të ri dhe karizmatik, luajti 3 role kryesore në seritë televizive turke. Natyrisht, këto shfaqje nuk kanë “vlerësimin më të lartë”, por çdo aktor fillon punën e tij me fitime të vogla, por mjaft të sigurt.

Në vitin 2014, ai mori pjesë në xhirimin e serisë së tij të parë “Çështjet e Zemrës” (me rolin Bedir), së bashku me aktoret më të famshme, si Selma Ergec ose Sinem Kobal.

Sa për kujtim ai kishte për të humbur 6 kilogram për të hequr supet e tij shumë të gjerë muskulare. “Përndryshe unë nuk do të filloj, dhe unë ndryshova shumë në dukje.” ai tha.

Stilisti im madje kërkoi falje:” Më vjen keq, që unë të përzihem. ” Debutimi doli të jetë kaq i suksesshëm që shumë media kanë debatuar gjatë lojërave të sinqertë të këtij aktori turk.

Projekti i tij i ardhshëm ishte “Dashuria nga inati“, ku luajti me sukses personazhi kryesor – biznesmeni Yalin Aras. Kjo seri kapi zemrat e audiencës në masë të madhe.

Përveç kësaj, në atë kohë në grup u takuan interpretuesit e roleve kryesorë të Acelya Topalogluand & Can Yaman. Dhe marrëdhëniet e tyre të punës gradualisht, u kthyen në romantikë (sipas raporteve të shtypit).

Në vitin 2016, Can mundi të filmonte në serinë e re “Pavaresisht Dashurise” së bashku me aktoren Selen Soyder. Pas përfundimit të serisë “Hena e Plote“, në të cilën ai është duke u përfshirë, Can Yaman gjeti tashmë një projekt të ri. Ai do të luajë në “Pasurinë“.

Në vitin 2018, aktori Can Yaman filloi të luaj në serialin e ardhshëm i cili doli më i suksesshmi “Zogu i Hershem“.

Jeta Personale

Në serialin “Pavarësisht Dashurisë“, Can Yaman u bë i afërt me partneren e tij, Acelya Topaloglu, e cila luajti rolin e Defne-s.

Marrëdhëniet e tyre romantike ishin kaq të pasionuara saqë çifti nuk i mbylli emocionet e tyre edhe në ekranet televizive, Puthja e Yalin dhe Defne shpërtheu ne rrjetet sociale dhe u bë më i diskutuari mes fansave të tyre.

Deri kohët e fundit ai doli me aktoren Bestemsu Ozdemir. Ylli flet shumë për punën e tij, por nuk thotë asgjë për jetën e tij personale.

Në ndërkohë, ish-e dashura e tij kurrë nuk fshehu lumturinë e saj me Can.

Aktorët Can dhe Bestemsu ishin në dashuri për rreth tetë muaj, por në dhjetor 2017 aktorja njoftoi se ata u ndanë.

Në premierën gala të filmit “Zoti i Gullëve“, Bestemsu Ozdemir iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve për Can Yaman:

“Mos më pyesni për Z. Yaman, ne u ndamë, e them këtë, pasi ju keni tentuar për të na parë së bashku, asnjë palë e tretë nuk u takua mes nesh, thjesht nuk u bashkuam, nuk kemi asgjë për të folur, kështu që të dy palët e dinë se çfarë kanë kaluar, ndërgjegjja ime është e qartë, thjesht nuk ka funksionuar “.

Megjithëse vetëm disa javë më parë, Bestemsu Ozdemir tha se Can Yaman dhe ajo kurrë nuk grindeshin:

“Edhe nëse debatojmë, gjejmë terrenin e mesëm, nëse njëri prej nesh është nervoz, tjetri përpiqet të qetësojë situatën.”